Výlet do Slovinska aneb jak se zabavit, když je v horách mlha a prší

Na září jsme si naplánovali s přítelem výlet do Slovinska – k Bohinjskému jezeru (Julské Alpy). Je to největší stálé slovinské jezero a kousek od něj (15 minut autem) leží menší, ale turisticky známejší Bledské jezero, uprostřed kterého je kouzelný ostrůvek s kostelem, na nějž se dá dostat pouze pronajmutou lodičkou.

Slovinsko_Bled

Předpověď počasí pro náš týden bohužel nebyla moc příznivá, už po cestě hustě pršelo a pokračovalo i po našem příjezdu. Hora Vogel, na kterou jsme chtěli jít, byla někde v husté mlze nad námi. Odložili jsme výlet na horu na neurčito a rozhodli se plánovat podle aktuálního počasí.

Ubytování jsme měli přes super stránku airbnb a naše “domácí” byla perfektně vybavená na turisty – pronajímala i kola. Cyklostezka byla asi 50 metrů od naší ubikace a vedla malinkýma vesničkama, kolem polí, luk i stád.

I na kolech nás dostihl déšť, tak jsme se schovali pod provizorní přístřešek u cyklostezky, vytáhli sváču a romanticky ji požvykovali. Připojil se k nám i jiný pár s pejskem, ale stejně jako my, po nějaké době usoudili že déšť nepřestane. Oblékli jsme proto pláštěnky, a od pasu dolů totálně promočení jsme dorazili na ubytko. V takové chvíli není nic lepšího než horká sprcha a dobrý čaj. No a boty suším dodnes (3. den).

 Slovinsko_cyklostezky

Při naší cestě jsme narazili v jedné dědince na malinkou kavárno-čokoládovnu, kde měli asi jen 3 stolečky, ale měli čerstvé domácí dorty a výbornou kávu i horkou čokoládu. S “číšníkem” – pokud se to tak dá říct, jsme si padli do noty, a když jsme se tam další den vrátili na nášup, přidal nám k zákusku i jejich speciální domácí schnapps. 

 Slovinsko_domaci_kavarna

 

Kamera na Vogelu ukazovala jen šedivou mlhu, tak jsme si další výlet udělali zase v nížině, tentokrát na vodopády. Bylo zrovna po dešti, takže nám bylo řečeno, že to bude plné vody, tudíž dobře viditelné. Šli jsme se podívat celkem na dva vodopády, ale ani jeden jsem pořádně na živo neviděla, protože když se člověk přiblížil do vzdálenosti, ze kterého ho mohl pěkně vidět, byl hnedka celý promočený. Foťák (mobil) to naštěstí dokázal zachytit abych i já z toho něco měla. 

Slovinsko_vodopad 

 

První vodopády (na fotce) byly schované v lese, takže stačilo zajet autem až na parkoviště, zaplatit vstup a vyjít asi 500 schodů. Druhé vodopády byly asi dvě hodiny cesty, ta ale rozhodně stála za to! Krásně svítilo sluníčko (na Vogelu stále mlha), a ty výhledy byly úžasné! Šli jsme i podél hodně rozvodněné řeky (jedna cesta byla dokonce uzavřená, protože byla zaplavená), lesem, i loukama. Díky častému dešti bylo v horách spoustu vodopádů, většina z nich ale skrytých pod stromy a nedostupných, byly ale slyšet!

Slovinsko_scenerie 

Jak jsem už naznačila, počasí se měnilo docela rychle, z krásného a slunného dne se rázem stalo upršené odpoledne. Bez pláštěnky rozhodně není radno vycházet. Já jsem spíš zastánce deštníků, ale při tom alpském větru je deštník na dvě věci.

Podařilo se mi vyfotit měnící se počasí, vpravo docela Mordor, což? 

 Slovinsko_pocasi

 

Byla jsem ve Slovinsku jen 5 dní, takže nemůžu hodnotit jako celek, ale lidé v této oblasti byli moc milí a příroda okolo Bohinjského jezera je prostě nádherná! I když se nám do hor jako takových kvůli počasí nepodařilo jít, výlet jsme si parádně užili.

Navštívili jsme muzeum mléčných výrobků, které se tradičně a hojně v této oblasti vyráběly, zašli jsme si do několika kavárniček a na výbornou večeři do místní restaurace, kde nabízeli jen 5 hlavních chodů (aspoň má člověk jednodušší rozhodování), ale opravdu to měli vynikající.

 Slovinsko_jezero_Bohinj

Měla jsem s sebou jen JEDNY šaty (proč taky do hor brát víc, že) a to byla jen taková šatovka – spíš delší úpletové triko. Nejsem moc typ na nošení džínů a už vůbec ne sportovních věcí – spíš mě to nebaví a necítím se v tom. Můj přítel rád říkává, že vrchol mého outdoorového vybavení je “džíska” . Samozřejmě to není pravda, protože vlastním i jednu softshellku :-D, i když tu (narozdíl od džínové bundičky) moc často neprovětrávám. Nejradši mám šaty – je to jednoduché, ženské a nemusím vymýšlet co si k tomu vzít nahoru, ale o tom potom. 

 

Tak zatím <3

K.

Slovinsko_hory