Už se to blíží! Zbývají necelé dva týdny

Všichni ví, že se svatbou je spoustu zařizování. Ale co je na tom vlastně tak složitého? Co všechno je potřeba zařídit? Velká spousta věcí. Některé jsou pro svatbu docela zásadní, některé není třeba tolik řešit (i když…jak která nevěsta). Následující řádky jsou věnovány hlavním bodům, které řeší snad každá nevěsta. Zároveň jsem připsala, jak a proč to budeme řešit na naší svatbě.

 Motiv%20na%20svatebn%C3%AD%20ozn%C3%A1men%C3%AD

Ty úplně nejzásadnější věci jsme měli zařízeny chvíli po požádání  – v řádu několika týdnů (náš postup se můžete dočíst v předchozím článku o svatbě), teď bylo načase řešit i TO OSTATNÍ. Mám na mysli:

 • Obecně styl svatby, kterým se řídí výzdoba prostoru. Když máme velkou hotelovou místnost, musíme tomu přizpůsobit i výzdobu. Světelný řetěz nad hlavama přes celý sál tady prostě nebude 
 • svatební šaty – půjčit či nechat ušít? Z praktických důvodů volím půjčovnu ve Zlíně.
 • prstýnky – našli jsme šikovnou šperkařku v Brně, která nám udělala prstýnky z bílého zlata přesně podle našich představ. Často je možnost donést staré zlaté zlato (např. poztrácené a zničené náušnice, přívěšky, atd.) a snížit tak cenu za snubní prstýnky
 • květiny – najít šikovnou květinářku, která i poradí je kumšt. Já jsem se na svatbě kamarádky přesvědčila, že je paní opravdu skvělá a na kytici se už moc těším.
 • hudba na večer – DJ nebo živá hudba? Máme toho nejlepšího DJ na světě, ověřeno na vlastní kůži na cizích svatbách a oslavách.
 • přesný seznam hostů – tak ten trval velmi dlouho. Rádi bychom pozvali všechny naše kamarády, ale z kapacitních důvodů jsme museli vybírat. Zbytek jsme pozvali na svícu.
 • pozvánky – vyrobit nebo si nechat udělat? Protože se učím s grafickým programem a něco málo už umím, udělala jsem si pozvánky s motivem přesně podle své představy ♥ A díky kurzu krasopsaní od Krasopisky jsem si mohla i sama nadepsat obálky! Moc mě to bavilo.
 • jídlo na hostině a rautu – stejně to končívá u svíčkové, nejinak je tomu i u nás.
 • výběr vína u vinaře – tento milý úkol jsme pojali jako rodinnou “koštovací” akci, která se vydařila a myslím, že jsme vybrali moc dobře
 • svědci – je důležité vybrat si někoho blízkého, kdo to nejen odsvědčí, ale i pomůže s organizací, když je potřeba, poradí, uklidní, …. Protože máme kolem sebe skvělé lidi, tak přesně takové svědky máme. ????
 • dort a sladký bar – měli jsme štěstí na kamarádku, která dělá nejen nádherné, ale i výborné dorty a cupcaky
 • cukroví na rozdávání – zjistitla jsem že tohle je pro nejednu svatební maminku velké téma a jedna z nejdůležitějších věcí. Často se taky setkávám ve svém okolí s tím, že si nevěstina a ženichova maminka zajišťují každá cukroví zvlášť pro svou stranu rodiny.
 • družičky – pro mě jsou to moje nejlepší kamarádky, které pomůžou svědkyni s přípravami
 • kadeřnice – budoucí švagrová mi doporučila šikovnou známou, která je 2v1 i kosmetička.
 • kosmetička – jak tak brouzdám pinterestem, instagramem i svatebními skupinkami na FB, viděla jsem fotky nevěst, kterým make up neuvěřitelně pomohl “k dokonalosti”, ale i takové kterým pěkných pár let přidal, nebo vypadaly jak omalovánka.
 • dárečky – dáváte svým hostům, rodičům nebo svědkům dárečky? My máme připravené drobnosti na památku, konkrétnější zatím nebudu 
 • jmenovky – udělala jsem je se stejným motivem, jako hosté znají už z pozvánky, moc se mi líbí.
 • zasedací pořádek – u nás záležitost posledního měsíce, která tetička bude sedět vedle babičky? Kdo se s kým zná a budou si mít co říct? Kam s kočárkem?
 • fotokoutek – zábavná věc, která je spíš takovým zpestřením, rozhodně není nutností. Nám se nabídla Lukiho sestra, že se o celý fotokoutek postará a zařídí ho.
 • svatební kniha – krásná vzpomínka, když si po letech můžete otevřít knihu s vlastními iniciály a přečíst si milé vzkazy od svatebních hostů s připojenou fotkou z polaroidu. Už i na Aliexpressu nabízí knihy “na míru”, takže i my jsme si jeden vzorek vybrali a nechali vyrýt počáteční písmena našich jmen.
 • atd. Po svatbě dám i konkrétní tipy na lidi, pokud vše klapne.

Postupně jsem splnila list hlavních a nejdůležitějších úkolů a 2 měsíce před svatbou jsem si udělala seznam i s těmi nejmenšími drobnostmi, který průběžně doplňuju a odškrtávám. Těmi maličkostmi mám na mysli např. předat varhaníkovi noty, dodat květinářce stuhu na květiny, finální harmonogram dne, jít na zkoušku vlasů a make-upu, návštěva IKEA, koupit dlouhé zapalovače na svíčky, další návštěva IKEA, zajistit dlouhé prskavky, organzu + stuhy na ozdobení aut, krajku na svícny, vyrobit ozdoby na okna, zajistit břečtan na výzdobu, a tak dále….

Dva týdny před naší svatbou se vdávala moje nejlepší kamarádka, které jsem byla za družičku a hostina probíhala na stejném místě. Je super si to vyzkoušet nejprve z pohledu svatebčana. Utvrdili jsme se v tom, že tento hotel svatby opravdu dělat umí a není třeba se bát nějakých omylů (na druhou stranu – jsme jen lidi a chybička se může vloudit vždycky). ????

 Korsáž na ruku pro družičky

Do svatby zbývají necelé dva týdny a já si stále odškrtávám položky ze seznamu a připisuji další drobnosti. Řekla bych, že jsem zatím docela klidná, když pominu to, že se mi sem tam o svatbě zdá, třeba že mi přivezli oranžovou kytici, i když svatba je do růžovo-šeda. To jsou maličkosti a důležité bude vyspat se pořádně noc před svatbou. Povolala jsem proto na tuto poslední noc své nejpovolanější družičky a svědkyni, abychom si udělaly ještě pěkný večer s Aperol spritzem a dobře se nám spalo.

Další článek napíšu nejspíš už jako vdaná paní! Těším se na to! ♥

 Družička s partnerem

Kája